حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل

چیدمان مبل در پذیرایی

تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که مبلمان پذیرایی را به چه ترتیبی بچینید تا زیباترین شکل ممکن را داشته باشد؟ یا اینکه چیدمان اصولی مبل چگونه است؟ معماری خانه‌ها به گونه‌ی است که برخی از خانه‌ها دارای پذیرایی مستطیل شکل هستند، برخی مربع شکل و برخی دیگر نیز دارای زاویه و گوشه‌های فراوانی هستند. در هرصورت آنچه در مورد همه این‌ها مشترک است چیدمان اصولی مبلمان است که سبب زیباتر دیده شدن اتاق پذیرایی می‌شود. در این مقاله قصد داریم به چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل بپردازیم.

چیدمان مبل در پذیرایی
چیدمان مبل در پذیرایی

مهمترین اصل چیدمان پذیرایی را بشناسید!

مهمترین نکته در چیدمان وسایل انتخاب یک نقطه کانونی یا مرکز توجه است، برخی افراد دوست دارند شومینه منزل مرکز توجه قرار گیرد و برخی دیگر تلویزیون را ترجیح می‌دهند، از آنجایی که وجود شومینه الزاما در تمام معماری‌ها   ضروری نیست، ما سعی می‌کنیم نحوه چیدمان بر اساس قرارگرفتن تلویزیون در مرکز توجه را برای شما شرح دهیم.

اصول چیدمان به این صورت است که شما ابتدا نقطه کانونی فضای پذیرایی را در نظر می‌گیرید. در مقابل نقطه کانونی فرش پهن می شود و مبلمان اطراف این فرش چیده می‌شود. چیدمان مبلمان می‌تواند انواع گوناگونی داشته باشد که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل؛ به راحتی آب خوردن

این که پذیرایی منزل شما از نظر معماری مربع شکل باشد خوب است، از نظر اندازه نیز می‌توان پذیرایی مربع شکل را به کوچک و بزرگ تقسیم کرد.

پذیرایی مربع شکل کوچک: در فضاهای کوچک باید سعی کرد چیدمان محیط خیلی شلوغ و دست و پاگیر نباشد. برای این کار باید سعی کنید از مبلمانی استفاده کنید که روکش‌های طرح‌دار و رنگارنگ نداشته باشد، وجود حداکثر دو رنگ در این  نوع چیدمان کافی است. در این نوع پذیرایی‌ها معمولا مبلمان به صورت مربعی چیده می‌شود. به این شکل که کاناپه بزرگتر روبروی مرکز کانونی قرار می‌گیرد، در ضلع کناری کاناپه کوچکتر و مبل‌های تک نفره نیز روبروی کاناپه کوچک چیده می‌شوند.

مشاهده
اصول طراحی مبلمان چگونه است؟

 برای این که بتوانید زاویه‌های موجود در فضای مربعی را پوشش دهید می‌توانید از میزهای گرد و یا نیم دایره برای چیدن وسایل دکوری استفاده کنید.

برای این که فضای کوچک پذیرایی شما بزرگتر به‌نظر برسد نیز می‌توانید از نصب آینه به دیوارها استفاده کنید.

پذیرایی مربع شکل بزرگ: در این شکل از پذیرایی‌ها انتخاب‌های زیادی برای چیدمان خواهید داشت.  می‌توانید مبلمان را در مرکز پذیرایی حول یک فرش مستطیل، بیضی یا دایره‌ای شکل بچینید و در اطراف آن نیز با استفاده از میزهای گرد و نیم ستون‌های دایره‌ای برای قرار دادن اشیاء دکوری استفاده کنید.

از نظر تم‌های رنگی نیز در پذیرایی‌های بزرگ دست شما کاملا باز خواهد بود، می‌توانید از مبل‌هایی با روکش طرح‌دار، کوسن‌های رنگی و فراوان استفاده کنید. همچنین استفاده از عسلی‌های متعدد نیز می‌تواند مفید باشد.

برای چیدمان مبل نیز همان‌طور که اشاره کردیم محدودیتی در نوع چیدمان نخواهید داشت. چیدمان مستطیل شکل در مرکز کانونی، چیدمان دایره‌ای شکل و چیدمان مربعی از جمله انواع چیدمانی است که می‌توانید استفاده کنید.

نکات مهم چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل

– برای این که چیدمان زیبایی داشته باشید می‌توانید مبلمان را به‌صورت زاویه‌دار حول یک فرش بیضی در مرکز پذیرایی بچینید.

– سعی کنید از رنگ و طرح بیشتری در روکش مبلمان و یا کوسن‌ها استفاده کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا دکوراسیون متنوعی از نظر طرح و رنگ داشته باشید.

– چیدمان ال مناسب فضاهای مربع شکل نیست، مگر اینکه اضلاع ال مبلمان ال یک اندازه باشد.

– در صورتی که از سبک چیدمان کلاسیک یا مدرن استفاده می‌کنید، می‌توانید از میزهای دایره‌ای شکل استفاده کنید. این کار سبب می‌شود تا گوشه و زاویه‌های کمتری داشته باشید و از نظر فنگ‌شوی چیدمان منزل شما آرام بخش‌تر خواهد بود. چیدمان زاویه دار مبل‌ها نیز در سبک‌های کلاسیک و مدرن امکان‌پذیر است.

مشاهده
خرید کاناپه راحتی ؛ کالایی مدرن برای منزل
چیدمان مبل در پذیرایی
چیدمان مبل در پذیرایی

– باید توجه داشته باشید که ابعاد پذیرایی نیز در چیدمان مبل‌ها تاثیرگذار است. اگر فضای پذیرایی کوچک است از رنگ‌های یک‌دست و با طرح و نقش کمتر و در صورتی که فضای بزرگتری در اختیار دارید می‌توانید از تنوع طرح و رنگ لذت ببرید.

– معمولا در پذیرایی‌های مربع شکل می‌توان از چیدمان قرینه نیز بهره برد، این نوع از چیدمان جلوه بصری زیباتری نسبت به طرح‌های دیگر ایجاد می‌کند.

– مبل‌های کلاسیک و همچنین استیل برای فضاهای مربع شکل مناسب هستند، به شرطی که فضای مربعی که در اختیار دارید به اندازه کافی بزرگ باشد.

– برای محیط‌های کوچکتر می توانید از یک دست مبل راحتی استفاده کنید، فراموش نکنید که از اقلام دکوراتیو کمتری در محیط‌های کوچک باید استفاده شود.

– در پذیرایی مربع شکل می توانید مبلمان را در یک ضلع از محیط چیده و در صورتی که می‌خواهید میزناهارخوری نیز در پذیرایی باشد آن را در ضلع مقابل مبلمان قرار دهید. اما بهتر است میزناهارخوری را در آشپزخانه قرار دهید، همان‌طور که اشاره کردیم در محیط‌های مربع شکل بهتر است نوع چیدمان قرینه باشد، استفاده از میزناهارخوری دایره‌ای شکل و یا مربعی استفاده کنید.

– در صورتی که محیط پذیرایی بزرگ باشد، می‌توانید از یک فرش دایره‌ای در مرکز و چیدمان مبلمان به صورت دایره دور آن استفاده کنید، در این صورت استفاده از اقلام دکوراتیو مثل میزهای نیم‌دایره، نیم ستون‌ها، شلف و ویترین نیز معمول است و میتواند فضای خالی را به‌خوبی پوشش دهد.

کلام آخر در خصوص خرید مبل برای چیدمان مبل در پذیرایی

برای این که دکوراسیون زیبا و چشم‌نوازی داشته باشید، انتخاب تعداد نفرات مبلمان تاثیر زیادی در نحوه چیدمان آن خواهد داشت، استفاده از مبلمان ۷ یا ۵ نفره برای محیط‌های کوچک و مبلمان ۹ نفره برای فضاهای بزرگتر پیشنهاد می‌شود، در صورتی که می‌خواهید از تنوع رنگ و طرح بهره مند باشید می‌توانید از مبل‌هایی با روکش‌های ساده و کوسن‌های طرح‌دار استفاده کنید.

مشاهده
انتخاب وسایل روشنایی و لوستر

وجود میز عسلی و جلومبلی و همچنین دیگر اقلام دکوراتیو میتواند مکمل خوبی برای چیدمان مبلمان در منزل باشد، در محیط‌های مربعی از آنجایی که ایده‌آل‌ترین حالت ممکن، چیدمان قرینه است در صورتی که می‌خواهید از اجسام دکوراتیو استفاده کنید سعی کنید به صورت جفت تهیه کنید تا در هر دوسوی چیدمان از بهره‌مند شوید.

administrator
ارسال دیدگاه
چطور میتونم کمکتون کنم ؟